flora-net.pl

Dom i Ogród

płyty osb
Budownictwo

Płyty OSB – czy warto z nich korzystać budując dom?

Płyty OSB to materiały, które są coraz powszechniej stosowane w budowlance. Znajdziemy je nie tylko na profesjonalnych składach, ale również w marketach budowlanych – są powszechnie dostępne, dzięki czemu znajdują zastosowanie w wielu zadaniach. Jakich? Dowiesz się z tego artykułu.

Rodzaje płyt OSB

Płyty OSB to uniwersalne produkty, które są atrakcyjne naprawdę z wielu względów. Dzięki temu, że powstają wskutek sprasowania drewnianych wiórów w wysokiej temperaturze i pod ogromnym ciśnieniem, charakteryzują się sporą trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. W zależności od odmiany mogą występować jako jednowarstwowe lub też składać się z kilku, nałożonych na siebie naprzemiennie poziomów. Elementem, który w dużej mierze przyczynia się do tego, jak wyglądają płyty OSB, jest żywica, której głównym zadaniem jest precyzyjne spojenie wiórów. 

Warstwy, z  których składają się płyty, wpływają na ich wytrzymałość. Do prac konstrukcyjnych zaleca się używanie tych zwanych OSB-3 oraz OSB-4, które dodatkowo wykazują właściwości wodoodporne. Z kolei do wykonywania elementów wykończeniowych we wnętrzach i miejscach pozbawionych wilgoci, dedykowane są głównie OSB-2. To, co należy wiedzieć o płytach, to fakt, że występują w kilku rozmiarach. Poszczególne rodzaje różnią się także grubością oraz krawędziami. Obok tradycyjnych, gładko zakończonych propozycji, wskazać można też płyty OSB (https://www.bricomarche.pl/budowanie/wykonczenie-i-elewacje/plyty-osb-hdf) z bokami wpustowymi, które ułatwiają łączenie ze sobą kolejnych elementów.

Płyty OSB – gdzie ich używać?

Płyty OSB dostępne są w kilku postaciach, dlatego znajdują zastosowanie na różnych etapach budowy. Te grubsze mogą posłużyć do budowy szkieletu budynku, co jest chętnie stosowane w metodach kanadyjskich. To genialne tworzywo do realizacji ścian – montaż jest prosty, dość szybki i umożliwia wykonanie solidnej izolacji cieplnej. Jednak płyty OSB doskonale sprawdzają się także jako podłogi. Wystarczy dobrać odpowiednią grubość i przygotować siatkę z legarów, do których następnie przytwierdza się płyty. Patent ten umożliwia sprawne działanie, bez konieczności oczekiwania na schnące wylewki. Grunt, by pamiętać o doborze płyty o takiej grubości, która będzie adekwatna do obciążenia.

Jako że praca z pomocą płyty OSB wymaga jedynie odpowiednich wkrętów oraz wkrętarki, chętnie używa się ich w niewygodnych i trudnodostępnych miejscach. Dzięki nim można wykończyć sufity oraz zabezpieczyć dach, mając gwarancję solidnego wykonania. To także świetne rozwiązanie do wszelkich prac wykończeniowych – można z nich wykonać szafę wnękową, wezgłowie łóżka, czy nawet po odpowiednim zabezpieczeniu przy użyciu lakieru – oryginalne fronty mebli.