flora-net.pl

Dom i Ogród

pompa do deszczówki
Budownictwo Dom

Wybór pompy do deszczówki

Polska zalicza się do jednego z najbardziej dotkniętych skutkami suszy krajów w Unii Europejskiej. Jest to efekt zmian klimatu, ale także braku strategii retencyjnej. Warto spojrzeć tylko na dane pokazujące, że w Polsce łączna objętość wody zmagazynowanej w zbiornikach retencyjnych odpowiada tylko 6 procent objętości średniego odpływu rzek w przeciągu roku. Aż 94 procent wód opadowych w naszym kraju marnuje się, spływając bezpośrednio do Morza Bałtyckiego.

Dlaczego warto zdecydować się na kupno pompy do deszczówki?

Powód jest bardzo prosty, ponieważ takie pompy pozwalają w efektywny i komfortowy sposób zagospodarować pozyskane wody deszczowe, zwłaszcza te, które magazynuje się w zbiornikach podziemnych. W takich przypadkach ręczne wypompowywanie wody nie dość, że bywa dość uciążliwe oraz czasochłonne, to dodatkowo skutkuje tym, że spora część wody nigdy nie zostanie powtórnie wykorzystana. To z kolei powoduje często rozpoczęcie procesów gnilnych, a tym samym brak opcji zastosowania takich wód – na przykład do podlewania ogródku. Pompa do deszczówki pozwoli nam szybko i bez większego wysiłku wypompowywać całą zawartość zbiorników. W ten sposób pozyskaną wodę możemy potem wykorzystywać do podlewania bądź uzupełniania poziomu wody w stawie lub oczkach wodnych. Można ją także wykorzystać do celów roboczych, na przykład do mycia auta, elewacji budynki czy chodnika.

Pompa zatapialna – najprostsze i najtańsze rozwiązanie

Pompy zatapialne to idealny wybór do wypompowania wody deszczowej. Są dość tanie w zakupie, nietrudne w obsłudze, a przy tym parametry nawet tych bardziej podstawowych modeli powinny śmiało wystarczyć do obsługi przydomowego zbiornika na deszczówkę. Tego typu pompy do deszczówki posiadają także fabryczne zabezpieczenie przed pracą na sucho w postaci pływaków, pozwalających na bieżąco kontrolować, czy urządzenie dalej jest zanurzone w wodzie.

Pompa samozasysająca

Ciekawą alternatywą dla pomp zatapialnych w sytuacji, gdy zależy nam głównie na stworzeniu bezobsługowego systemu zagospodarowywania wód deszczowych są pompy samozasysające. Tego typu urządzenia w większości przypadków są przeznaczone do tłoczenia wody z głębokości do 8.5 metrów, natomiast modele niektórych firm nawet do głębokości około 9.5 metrów. Jeżeli zdecydujemy się na kupno pompy hydroforowej do deszczówki należy przede wszystkim pamiętać o tym, że posiada ona dość mocno ograniczone możliwości w tłoczeniu wody na znacznych odległościach. Przed zakupem takich pomp warto zapoznać się ze wszystkimi zaletami i wadami tych urządzeń. Wybierz odpowiedni produkt na ogrody24.pl.