Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Stan deweloperski – czym jest i czego można się spodziewać?

18 lutego 2022 mieszkania stan deweloperski

Inwestorzy, którzy poszukują mieszkań na rynku pierwotnym nie raz spotkali się z określeniem „stan deweloperski” – czym jest i czego można się spodziewać? Jest to pojęcie, które określa stopień wykończenia mieszkania. Co trzeba wiedzieć przed podpisaniem umowy rezerwacyjnej na mieszkanie? W tym artykule:

  • Stan deweloperski – co to jest?
  • Czego można się spodziewać w mieszkaniu w stanie deweloperskim?
  • Umowa rezerwacyjna – o czym trzeba pamiętać?

Stan deweloperski – co to jest?

Osoby, które chciałyby dowiedzieć się dokładnie czym charakteryzuje się mieszkanie w stanie deweloperskim napotkają duże trudności. Dlaczego?

Definicja mieszkań w stanie deweloperskim nie istnieje. Najczęściej jest to określenie stanu surowego, który umożliwia przystąpienie do prac wykończeniowych. Warto wiedzieć, że jest to stopień wykończenia mieszkania, który może znacznie się różnić w poszczególnych inwestycjach. Uzależniony jest on indywidualnych propozycji dewelopera, które powinny zostać opisane w umowie rezerwacyjnej lub przedwstępnej.

Czego można się spodziewać w mieszkaniu w stanie deweloperskim?

Mieszkania stan deweloperski najczęściej posiadają instalację elektryczną, wodno-kanalizacyjną, grzewczą i elektryczną, tynki, które przygotowane są do malowania oraz drzwi zewnętrzne.

Deweloper oferując mieszkanie w stanie deweloperskim najczęściej na podłodze pozostawia wylewkę, na ścianach znajdują się grzejniki, są okna i parapety zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne.

Mieszkania stan deweloperski powinny znajdować się w wykończonym budynku, którego otoczenie również będzie zagospodarowane. Warto dowiedzieć się jak deweloper planuje wykończyć ogrodzenie posesji, miejsca parkingowe, tereny zielone czy drogę dojazdową. Te wszystkie elementy mają znaczny wpływ na wartość mieszkania oraz na komfort użytkowania.

mieszkania stan deweloperski

Umowa rezerwacyjna – o czym trzeba pamiętać?

Kupując mieszkanie z rynku pierwotnego rzadko kiedy mamy szanse oglądać gotową nieruchomość przed podpisaniem umowy rezerwacyjnej lub przedwstępnej. Najczęściej inwestor zapoznaje się z planami nieruchomości, a ogląda wyłącznie wizualizacje.

Podpisując umowę rezerwacyjną warto zadbać, by znalazły się w niej informacje o materiałach jakie zostaną wykorzystane do wykończenia mieszkania.

Koniecznie należy się dowiedzieć jakie będą okna. Ważny jest współczynnik przenikania ciepła, profile oraz z czego zostaną wykonane parapety. Konglomerat, pcv oraz kamień znacznie różnią się standardem, wytrzymałością, a przede wszystkim ceną. Kolejnym elementem jest typ grzejników. Czy będą to grzejniki tradycyjne czy rurkowe?

Mieszkania w stanie deweloperskim mogą mieć wykonane balustrady balkonowe z metalu lub szkła. Koniecznie trzeba o tym wiedzieć, gdyż to wpływa na standard nieruchomości oraz jej wartość.

Mieszkanie w stanie deweloperskim może być atrakcyjną opcją dla tych, którzy chcą aktywnie uczestniczyć w kreowaniu swojego nowego miejsca zamieszkania, jednocześnie unikając początkowych prac budowlanych. Przed zakupem zawsze warto dokładnie sprawdzić, co konkretnie obejmuje oferta dewelopera i dokładnie oszacować koszty związane z wykończeniem wnętrza.

Inteligentny dom

Redakcja flora-net.pl

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół pasjonatów roślin, aranżacji ogrodów oraz szeroko rozumianej tematyki budowlanej i wyposażenia wnętrz inspiruje do tworzenia harmonijnych i zielonych przestrzeni. Razem z nami odkryjecie tajniki ogrodowych aranżacji, praktyczne porady dotyczące roślinności oraz innowacyjne pomysły na wystrój wnętrz, tworząc wspólnie miejsce, gdzie natura splata się z estetyką i funkcjonalnością. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem budować otoczenie, które nie tylko ożywi przestrzeń, ale również wniesie radość i harmonię do Waszych domów i ogrodów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Uprawnienia energetyczne G1
Inteligentny dom
Tynkowanie maszynowe

Jesteś zainteresowany reklamą?

Tynkowanie maszynowe