Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Dlaczego ważne jest malowanie drzew owocowych?

26 października 2020

Obecnie coraz powszechniejszy jest trend spożywania produktów ekologicznych, tzw. bio, czyli takich, w stosunku do których nie stosowano środków chemicznych. Najlepszym rozwiązaniem jest uprawianie własnego ogrodu warzywnego, a jeżeli mamy taką możliwość i powierzchnia ogrodu nam na to pozwala – także drzew owocowych. Jednakże, przyjemność taka kosztuje sporo czasu i energii, ponieważ należy systematycznie o te rośliny dbać. Podlewać, pienić, nawozić naturalnie itp. Jedną z metod ochrony drzew owocowych przed warunkami atmosferycznymi w postaci mrozu jest malowanie drzew owocowych. Warto zatem dowiedzieć się dlaczego, w jaki sposób i za pomocą jakich środków należy malować drzewa owocowe, by były odpowiednio chronione.

Dlaczego warto malować drzewa owocowe?

Malowanie, czyli inaczej bielenie pni drzew, wykonywane jest z dwóch głównych przyczyn. Po pierwsze czynność taka chroni zewnętrzne części roślin przed mrozem. Po drugie, ochrona tak opóźnia początek wegetacji, chroniąc tym samym przed przymrozkami występującymi wczesną wiosną. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest fakt, że dłuższy dzień, więcej słońca oraz wzrost temperatury okresie stycznia – lutego prowadzą do wybudzenia się drzew ze stanu uśpienia, a co za tym idzie rośliny są bardziej narażone na niskie temperatury. Konsekwencją takiego stanu rzeczy jest proces obumierania tkanek roślin, pojawianie się ran zgorzelowych, skutkiem czego wiosną rośliny są mniej odporne na działanie wirusów, bakterii i pasożytów. Celem przeciwdziałania takiemu procesowi, maluje się drzewa na kolor biały, ponieważ odbija on promienie słoneczne, tym samym sprawiając, że nie nagrzewają się i lepiej znoszą wahania temperatury.
Istotną kwestią jest okres wykonania tej czynności. Aby malowanie drzew owocowych było skuteczne, należy wykonać je późną jesienią, po intensywnych opadach, jednak jeszcze przed pierwszymi mrozami. Najpóźniej czynność tę można wykonać w styczniu.

Sposób bielenia drzewek owocowych

Najbardziej powszechne jest malowanie pni drzewek mlekiem wapiennym, czyli roztworem przygotowywanym z wapnia palonego i wody. Bardzo istotny, jest również sposób nakładania – preparat nakłada się grubym pędzlem i maluje, aż od dołu do góry, zwracając przy tym uwagę, aby wapno dobrze pokryło cały pień. Przed malowaniem najlepiej ochronić dłonie, oczy oraz skórę twarzy przed pryskaniem kropelek preparatu.

A zatem, jeżeli zależy nam na prawidłowej ochronie naszych drzewek, by móc jak najdłużej cieszyć się ekologicznymi owocami, należy systematycznie malować drzewka i krzywy, by warunki atmosferyczne nie zniszczyły roślin.

sadzonka orzecha włoskiego

Redakcja flora-net.pl

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół pasjonatów roślin, aranżacji ogrodów oraz szeroko rozumianej tematyki budowlanej i wyposażenia wnętrz inspiruje do tworzenia harmonijnych i zielonych przestrzeni. Razem z nami odkryjecie tajniki ogrodowych aranżacji, praktyczne porady dotyczące roślinności oraz innowacyjne pomysły na wystrój wnętrz, tworząc wspólnie miejsce, gdzie natura splata się z estetyką i funkcjonalnością. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem budować otoczenie, które nie tylko ożywi przestrzeń, ale również wniesie radość i harmonię do Waszych domów i ogrodów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Nowoczesna fontanna ogrodowa
sadzonka orzecha włoskiego
ziemia w ogrodzie

Jesteś zainteresowany reklamą?

ziemia w ogrodzie