Kwiaty doniczkowe są popularne od lat. Są stałym elementem dekoracyjnym bez względu na styl wnętrza. Sprawdzają się zarówno w domach o minimalistycznym wystroju, jak i w stylu etno czy skandynawskim. Trzeba tylko dobrze dobrać roślinę oraz donice i osłonki, by długo cieszyć oczy widokiem zielonych pędów w mieszkaniu lub na balkonie.
Jak dbać o rośliny doniczkowe?
Wbrew popularnym opiniom utrzymanie pięknych roślin doniczkowych wcale nie jest tak trudne, jak się o tym sądzi. Owszem, wiele z nich, jak na przykład azalie, fiołki, czy storczyki wymagają bardzo specyficznych zabiegów pielęgnacyjnych, jednak większość roślin hodowanych w donicach potrzebuje jedynie systematycznego nawodnienia oraz nawożenia i odpowiedniego światła. Zanim więc kupi się roślinę do mieszkania trzeba sprawdzić, czy wymaga specjalnych warunków, czyli na przykład lubi pełne światło lub wręcz przeciwnie dobrze czuje się w zacienionym miejscu, jest ciepłolubna, czy woli chłodne pomieszczenia, trzeba ją podlewać codziennie, a może lepiej rzadziej. Dobrze też sprawdzić, czy przesadzać kwiaty po zakupie, gdyż czasem zdarza się, że to sposób potraktowania rośliny zaraz po zakupie zaważy o jej dalszym rozwoju.
Jak przesadzać rośliny doniczkowe?
W zależności od tego, gdzie została kupiona roślina i w jakiej donicy się mieści, będzie trzeba albo zostawić ją w donicy, albo przesadzić do wygodniejszego pojemnika. Kupując kwiaty w dobrej kwiaciarni lub centrum ogrodniczym, zazwyczaj dostanie się je w donicy odpowiedniej do wielkości rośliny i jej potrzeb. Można najwyżej dokupić elegancką osłonkę, pasującą do wnętrza.
Często jednak nabywa się kwiaty okazyjnie, na przykład w czasie zakupów w supermarkecie. Mają one wtedy niewielkie doniczki, w których czują się źle. W takiej sytuacji nie ma sensu zastanawiać się, czy przesadzać kwiaty po zakupie, tylko od razu zaopatrzyć się w dobrą ziemię i odpowiednio dużą donicę. Przesadzając rośliny pamiętamy, o kilku ważnych zasadach. Po pierwsze, aby nie uszkodzić bryły korzeniowej należy za małą doniczkę najpierw obstukać, a następnie na przygotowaną wcześniej gazetę lub inna ochronę podłogi w mieszkaniu wyłożyć całą roślinę. Po drugie na dno donicy warto wysypać większe kamienie lub przepuszczalny żwir, by kwiaty miały zapewnioną odpowiednią gospodarkę wodną. Po trzecie należy wsadzić roślinę w nową ziemię na tyle głęboko, by korzeniom było wygodnie. Po czwarte odpowiednio zasilić kwiaty wodą i nawozem dedykowanym temu typowi roślin.
Jeśli odpowiednio zadbamy o rośliny pokojowe, to odwdzięczą nam się one pięknymi zielonymi lub wielobarwnymi liśćmi oraz w przypadku roślin kwitnących, bogatym kwitnieniem. W miejscu pełnym zieleni lepiej się odpoczywa.