Do niedawna spiżarnia pełna słoików z kompotami i dżemami kojarzyła się z czasem dzieciństwa i wizytami u babci. Wielu ludzi zrezygnowało z domowych przetworów na rzecz gotowych przetworów ze sklepowych półek. Powoli jednak obserwuje się trend powrotu do tradycji, a własne słoiki stają się powodem do dumy.
Co można włożyć do słoików?
Tradycyjnie w polskich domach wekuje się przede wszystkim ogórki. Oprócz najpopularniejszych kiszonych, przygotowuje się także sałatki oraz przynajmniej kilka wariantów ogórków w occie. Z wytrawnych potraw przygotowywanych w słoikach warto wspomnieć o buraczkach w occie, kapuście kiszonej oraz przecierze pomidorowym. Coraz częściej kisi się też inne warzywa: kalarepę, rzodkiewkę, buraki, a nawet dynię. Wiele osób przygotowuje też najróżniejsze potrawy z grzybów, a popularność zdobywają nieco egzotyczne chutneye i kimchi.
W przypadku owoców niesłabnącym powodzeniem cieszą się dżemy, powidła śliwkowe, kompoty, owoce w syropie i musy, rzadziej kiszonki (np. z jabłek) I o ile na początku na pewno pamięta się, co jest w słoikach, to lepiej przygotować etykiety na przetwory i opisać swoje zaprawy.
Dotyczy to zwłaszcza dżemów, które często mają podobny kolor, a jednak znacznie różnią się w smaku. Czasem też przygotowuje się wytrawne chutneye, wyglądem przypominające słodki smakołyk, a będące czymś zupełnie innym.
Jakie etykiety na przetwory wybrać?
Słoiki z przetworami można opisywać na wiele sposobów. Część gospodyń używa markerów i pisze bezpośrednio na zakrętce słoika lub na szkle. Te, którym zależy na dużej indywidualizacji projektują własne etykietki i drukują je na domowych drukarkach. Część czasopism dla kobiet oraz kulinarnych periodyków przygotowuje etykietki na domowe przetwory w swoich jesiennych wydaniach. Można też skorzystać z propozycji profesjonalnych drukarni, które proponują etykiety na miarę potrzeb każdej gospodynie. Znajdziemy typowe naklejki samoprzylepne z kolorowymi owocami i warzywami oraz miejscem na opisanie potrawy, niektóre są wodoodporne, co przydaje się, jeśli piwnica jest wilgotna, inne drukowane na zwykłym papierze, jeśli gospodyni ceni niedrogie rozwiązania. Etykiety na przetwory są też w różnych kształtach, od całkiem minimalistycznych prostokątów przez owale, koła (do naklejenia na zakrętkę) po niezwykle wymyślne kształty stylizowane na dawne i wzorowane na przedwojennych pojemnikach. Wybór konkretnego rodzaju etykiety zależy od indywidualnych upodobań kucharza lub kucharki oraz sposobu przechowywania słoików.