Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Przycinanie traw ozdobnych i inne prace ogrodowe na wiosnę

30 października 2020

Posiadacze ogrodów to, bez wątpienia, prawdziwi szczęściarze. Mogą codziennie po pracy zrelaksować się wśród zieleni, praktycznie nie ruszając się z domu. Ludzie, którzy nie mają tyle szczęścia często im zazdroszczą. Nie biorą jednak oni pod uwagę innych aspektów posiadania własnego zielonego zakątka. Przycinanie traw ozdobnych, koszenie trawy, grabienie liści – to wszystko przecież ciężka praca, którą należy regularnie wykonywać w ogrodzie. Na szczęście, znaczna część osób zwyczajnie lubi te prace.

Co zrobić wiosną w ogrodzie?

Wiosna to najlepszy czas na przygotowanie naszego ogrodu na kolejny sezon jego użytkowania. Zwłaszcza, jeśli części prac nie udało nam się przeprowadzić ubiegłej jesieni. Warto zadbać o architekturę ogrodową – pomalować płot, odświeżyć komplet mebli ogrodowych, wyprać tekstylia ogrodowe, czy zabezpieczyć taras przed nieuniknionymi wiosennymi opadami czy majowymi burzami. Wiosną warto również nawieźć trawnik, wygrabić trawę i zrobić tak zwaną dosiewkę. Jednym z największych problemów, z jakimi borykają się ogrodnicy-amatorzy jest to, co robić z poszczególnymi gatunkami roślin. Każdy zdaje sobie przecież, jak ważną sprawą jest przygotowanie roślin po zimie do wzrostu, a tak mało osób wie, jak się do tego zabrać. Ogólna zasada głosi, że większość z nich przyciąć należy na początku marca. Niektóre byliny warto przesadzić w ziemię, jednak należy zrobić to po kalendarzowej Zimnej Zośce. Nieco wcześniej można zabrać się za przycinanie traw ozdobnych, jeśli nie robiliśmy tego jesienią. Niektórzy celowo przekładają ten zabieg na początek wiosny, ponieważ suche źdźbła wyglądają niekiedy naprawdę bajecznie i mogą zdobić nasz ogród przez całą zimę i jesień. A jeśli jeszcze zimą spadnie śnieg, to już w ogóle ozdobne trawy prezentują się przepięknie na tle zimowego krajobrazu. Niemniej jednak, najpóźniej w połowie marca trzeba się zabrać za ich ogarnięcie.

Jak samodzielnie przyciąć trawy ozdobne?

Bez wątpienia, przycinanie traw ozdobnych to jedno z ważniejszych zadań w okresie wiosennym. Jeśli mamy tego typu roślinność w naszym ogrodzie i chcemy nadać im ładny i zdrowy wygląd, należy bezsprzecznie przyciąć je do połowy marca.. Bez tego zabiegu, trawy będą rosły w złym kierunku, albo zwyczajnie w świecie się zasuszą. Zły kierunek wzrostu powodować może problemy z rozkrzewianiem, co jest bardzo szkodliwe dla tych roślin. Warto zatem przyciąć trawy, tym bardziej że jest to naprawdę nieskomplikowane zadanie, które nie jest również czasochłonne.

sadzonka orzecha włoskiego

Redakcja flora-net.pl

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół pasjonatów roślin, aranżacji ogrodów oraz szeroko rozumianej tematyki budowlanej i wyposażenia wnętrz inspiruje do tworzenia harmonijnych i zielonych przestrzeni. Razem z nami odkryjecie tajniki ogrodowych aranżacji, praktyczne porady dotyczące roślinności oraz innowacyjne pomysły na wystrój wnętrz, tworząc wspólnie miejsce, gdzie natura splata się z estetyką i funkcjonalnością. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem budować otoczenie, które nie tylko ożywi przestrzeń, ale również wniesie radość i harmonię do Waszych domów i ogrodów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Nowoczesna fontanna ogrodowa
sadzonka orzecha włoskiego
ziemia w ogrodzie

Jesteś zainteresowany reklamą?

ziemia w ogrodzie