Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Jak skutecznie zwalczać ćme bukszpanową?

31 października 2021 Jak skutecznie zwalczać ćme bukszpanową

Jedną z najgroźniejszych chorób, która dotknęła świat ogrodów jest zaraza bukszpanowa. Ten patogen grzybowy może być niszczycielski dla wszystkich typów ogrodów, w których rosną wiecznie zielone krzewy.

Ćma bukszpanowa

Przede wszystkim zacznijmy od samego szkodnika. Ćma bukszpanowa to mała biało-brązowa ćma pochodząca z Azji, która została przywieziona w sposób niezamierzony około dziesięć lat temu, kiedy to nastąpił gwałtowny wzrost popytu na bukszpany. Ogromne ilości bukszpanu zostały sprowadzone z krajów azjatyckich, ale nasi mali „przyjaciele”, potajemnie przybyły z nim podczas transportu. Tak w skrócie przedstawia się historia ćmy bukszpanowej.

Jak można je rozpoznać?

Jeśli chcesz zobaczyć omawianego szkodnika, lepiej zrobić to w nocy: ćmy są nocnolubne, więc nie zobaczysz ich w ciągu dnia. Są one białe z brązową obwódką i mają około 4 cm wielkości. Jednakże Państwa bukszpan nie boi się ciem, lecz ich larw, które zjadają liście i w ten sposób bukszpan nie może już przeprowadzać fotosyntezy.

Ćma bukszpanowa zwalczanie. Jak ustrzec się przed inwazją szkodników?

Istnieje kilka rozwiązań przeciwko nim, ale nie każde rozwiązanie jest dobre dla środowiska. Na przykład: jeśli używasz toksycznych produktów do zabijania larw, to staną się one trujące, dlatego kiedy ptaki upolują je do karmienia swoich młodych, nie tylko zabijesz rodziców, ale także młode ptaki! Należy stosować środki owadobójcze odpowiedzialnie. Małe czyny mogą mieć straszne konsekwencje! Dlatego poniżej przedstawiono ekologiczne rozwiązania.

Ręcznie zbieranie

Rozwiązanie to jest bardzo skuteczne, gdy larwy ćmy bukszpanowej nie występują bardzo licznie. Należy zachować ostrożność, bo gąsienice mogą być toksyczne dla ludzi. Dlatego zawsze zakładaj parę rękawiczek przed ich dotknięciem i zawsze myj ręce po zakończeniu pracy!

Rockdust, czyli pył skalny

To jedno z lepszych rozwiązań. Pył skalny jest sypką substancją powstałą z drobno pokruszonych skał. Jest powszechnie stosowany jako środek poprawiający właściwości gleby, ale można go również używać do zabijania larw. Zlikwiduje on larwy i użyźni Twoje bukszpany! Nie wolno dodawać wody ani żadnego innego płynu do pyłu skalnego! Osypywać należy wszędzie: na liściach, pod liśćmi, w bukszpanie, na nowych pędach. Będziesz musiał powtarzać tę metodę po każdym deszczu! W przeciwnym razie deszcz zmyje warstwę ochronną z pyłu skalnego.

Pułapki feromonowe

Pułapki feromonowe mogą być wykorzystywane w różnych celach: do monitorowania swojej obecności oraz do odławiania samców ćmy. Jak one działają? Te pułapki używają żeńskiego hormonu ćmy zwanego feromonem, aby przyciągnąć męskie ćmy. I tak, te ćmy nie będą w stanie zapłodnić samic. To rozwiązanie działa tylko na mole, a nie na larwy!

Nicienie Steinernema carpocapsae

Nicienie można stosować w taki sam sposób jak Bacillus thurigiensis, czyli wystarczy dodać niewielką ilość wody do proszku i rozpylić go na bukszpanach. Zawsze sprawdzaj instrukcje na produkcie w celu uzyskania poprawnej aplikacji.

Inteligentny dom

Redakcja flora-net.pl

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół pasjonatów roślin, aranżacji ogrodów oraz szeroko rozumianej tematyki budowlanej i wyposażenia wnętrz inspiruje do tworzenia harmonijnych i zielonych przestrzeni. Razem z nami odkryjecie tajniki ogrodowych aranżacji, praktyczne porady dotyczące roślinności oraz innowacyjne pomysły na wystrój wnętrz, tworząc wspólnie miejsce, gdzie natura splata się z estetyką i funkcjonalnością. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem budować otoczenie, które nie tylko ożywi przestrzeń, ale również wniesie radość i harmonię do Waszych domów i ogrodów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Nowoczesna fontanna ogrodowa
sadzonka orzecha włoskiego
ziemia w ogrodzie

Jesteś zainteresowany reklamą?

ziemia w ogrodzie