Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Rabaty ogrodowe – wyznacznik wyjątkowych ogrodów

10 stycznia 2021


Piękny ogród to ozdoba każdego domu i tarasu. Jednak aby cieszył nasze oczy, jego realizacja powinna przebiegać w kilku etapach i zacząć się od ogólnego projektu. Dzięki temu wszystko zostanie dopięte na ostatni guzik i uda nam się uniknąć nieudanych pomysłów. To, na co powinniśmy zwrócić uwagę, to rabaty ogrodowe.

Jak sadzić rośliny ogrodowe?

Rośliny w naszym ogrodzie mogą być bardzo różnorodne. To nie tylko wyższe i niższe drzewa, ale również krzewy o różnych wysokościach zarówno liściaste jak i iglaste oraz różnego rodzaju kwiaty wieloletnie
i jednoroczne. Aby nie powstał na naszej zielonej przestrzeni chaos, warto wcześniej wyznaczyć rabaty ogrodowe, np. przy pomocy ozdobnych ścieżek z kamieni, drewnianych płotków, palisad, obrzeży czy jeszcze innych ciekawych pomysłów, które gdzieś podpatrzymy lub przyjdą nam do głowy. Dzięki temu nasz ogród zyska zdecydowanie pod względem estetycznym, a także łatwiej będzie utrzymać go w porządku. Każda rabata może mieć inną wielkość i kształt. To nie tylko proste grządki, ale również kształty półkoliste, koła – właściwie panuje tutaj całkowita dowolność. Sami zdecydujmy, co nam się najbardziej podoba
i pasuje do naszej przestrzeni.

Rabaty ogrodowe – rodzaje i od czego zacząć

Jest kilka podstawowych rodzajów, które uwarunkowane są głównie tym, jakie gatunki roślin na nich posadzimy lub posiejemy. Możemy więc wyróżnić:

– rabaty wieloletnie i sezonowe,

– rabaty jednogatunkowe i wielogatunkowe,

– rabaty jednokolorowe i wielobarwne.

Rabaty ogrodowe możemy również podzielić pod względem ich wysokości i stworzyć w naszym ogrodzie kilka pięter począwszy od wyższych drzew, poprzez niższe drzewa i krzewy, rośliny sięgające do metra, nieco jeszcze niższe oraz tzw. runo, które tworzy zieloną lub różnobarwną darń. Rośliny te są łatwe w uprawie i znacznie ograniczają wzrost chwastów.

Odpowiednie przygotowanie podłoża

Każde miejsce przeznaczone do posadzenia krzewów, iglaków
czy kwiatów musi być odpowiednio przygotowane. Trzeba się przede wszystkim kierować rodzajem roślin, które będziemy tam sadzić, ponieważ różne gatunki mają zupełnie inne wymagania glebowe.
Może to być zarówno ziemia kwaśna lub zasadowa, bardziej zbita
lub piaszczysta. Wszystkie rabaty ogrodowe muszą również być porządnie odchwaszczone, aby roślinom zapewnić odpowiedni wzrost
i rozwój. Gdy już posadzimy rośliny, trzeba również systematycznie rabaty ogrodowe pielić oraz podlewać. Warto również dobierać je pod względem wymagań oraz unikać połączeń, za którymi rośliny nie przepadają.

Inteligentny dom

Redakcja flora-net.pl

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół pasjonatów roślin, aranżacji ogrodów oraz szeroko rozumianej tematyki budowlanej i wyposażenia wnętrz inspiruje do tworzenia harmonijnych i zielonych przestrzeni. Razem z nami odkryjecie tajniki ogrodowych aranżacji, praktyczne porady dotyczące roślinności oraz innowacyjne pomysły na wystrój wnętrz, tworząc wspólnie miejsce, gdzie natura splata się z estetyką i funkcjonalnością. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem budować otoczenie, które nie tylko ożywi przestrzeń, ale również wniesie radość i harmonię do Waszych domów i ogrodów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Nowoczesna fontanna ogrodowa
sadzonka orzecha włoskiego
ziemia w ogrodzie

Jesteś zainteresowany reklamą?

ziemia w ogrodzie