Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Jakie kwiaty wieloletnie wybrać do ogrodu?

13 lutego 2025 Jakie kwiaty wieloletnie wybrać do ogrodu


Chcesz, aby Twój ogród zachwycał bogactwem kolorów, a przy tym nie wymagał szczególnej troski? W takim razie musisz posadzić w nim kwiaty wieloletnie, które powracają co roku, zyskując na urodzie i dodając charakteru przydomowej przestrzeni. Zobacz, jakie gatunki wybrać, aby zaaranżować kolorowy i różnorodny zakątek, który nie wymaga corocznych nasadzeń.

Jeżówka purpurowa – ukłon w stronę zapylaczy 

Naszą pierwszą propozycją jest Echinacea purpurea – bylina należąca do rodziny astrowatych, która może dorastać aż do 100 cm wysokości. Jej największym atutem są zachwycające, purpurowe kwiaty, których języczkowate płatki przylegają do czerwonego przykwiatka, wystającego ponad całość kwiatostanu. 

Roślina nie ma dużych wymagań glebowych – poradzi sobie na różnych podłożach, niemniej najlepiej rozwija się w ziemi żyznej, próchniczej i dobrze przepuszczalnej. Preferuje stanowiska nasłonecznione i umiarkowanie wilgotne. Jako roślina miododajna przyciąga owady zapylające, takie jak pszczoły i motyle. Jej nasadzenie w ogrodzie jest zatem nie tylko kwestią estetyki, ale też wyrazem troski o środowisko naturalne. 

Floks wiechowaty – roślina o różnych obliczach 

Nie wiesz, jakie sadzonki kwiatów wieloletnich wybrać? Jeżeli chcesz stworzyć kolorowy i iście bajkowy ogród, floksy – nazywane także płomykami wiechowatymi – będą trafionym wyborem. 

Te wysokie byliny o sztywnych pędach, na których szczycie pojawiają się bujne kwiatostany, najlepiej rosną w miejscach dobrze nasłonecznionych lub lekko zacienionych. Nie są szczególnie wymagające, jeżeli chodzi o uprawę – poradzą sobie na mniej żyznym podłożu, pod warunkiem że będzie przepuszczalne. Większość odmian floksów jest odporna na mróz i nie wymaga zabezpieczenia zimowego poza pierwszym rokiem uprawy. 

Dlaczego akurat floksy? Ponieważ są uniwersalnym wyborem do ogrodów wiejskich, nowoczesnych czy stylizowanych na kwiatową łąkę. Odmiany niskie mogą być sadzone w skalniakach, na murkach czy jako rośliny okrywowe. 

Z kolei odmiany średnie i wysokie pięknie prezentują się na rabatach bylinowych, a także w wazonach jako kwiaty cięte. Dobrze komponują się z innymi gatunkami, takimi jak jeżówki czy trawy ozdobne.

Hosta funkia mediovariegata – do zacienionych miejsc

Nie wszystkie rośliny dobrze wzrastają w cieniu, ale Hosta zdecydowanie do nich nie należy! Funkie to jedne z najchętniej wybieranych roślin do zacienionych stanowisk ogrodowych – ich dekoracyjne liście sprawiają, że nawet najbardziej schowane zakamarki ogrodu zyskują wyjątkowy ogród. Bardzo dobrze prezentują się zarówno w towarzystwie paproci i kwitnących bylin, jak i w charakterze soliterów, stanowiąc efektowną ozdobę rabat. 

Musisz przy tym pamiętać, że funkie są niczym wino – dojrzewają wraz z wiekiem. Młode rośliny nie osiągną pełnego kształtu, wielkości i wybarwienia liści. U niektórych odmian dzieje się to szybciej, nawet w pierwszym sezonie, podczas gdy inne potrzebują więcej czasu, aby osiągnąć swoją ostateczną formę. 

Jeżeli jednak szukasz rośliny o bardziej minimalistycznym wyglądzie, która dobrze sprawdzi się w ogrodzie wolnym od kontrastowych akcentów, to hosty zdecydowanie są pożądanym wyborem. 

Powyższe oraz inne gatunki i odmiany kwiatów wieloletnich jako sadzonki oferuje sklep https://cebule-kwiatowe.pl/byliny-sadzonki-bulwy/ wraz z dostawą pod wybrany adres.

Artykuł sponsorowany

Redakcja flora-net.pl

Nasz zespół redakcyjny to pasjonaci roślin, aranżacji ogrodów oraz szeroko rozumianej tematyki budowlanej i wyposażenia wnętrz. Z entuzjazmem dzielimy się wiedzą z naszymi czytelnikami, upraszczając złożone zagadnienia, aby każdy mógł czerpać radość z tworzenia harmonijnych i zielonych przestrzeni.

Może Cię również zainteresować

Potrzebujesz więcej informacji?