Pokutuje przekonanie, że kto nie lubi sprzątać w ogrodzie, ten sadzi same iglaki. Nie zrzucają liści, tylko niektóre gatunki pozbywają się igieł, a do tego są bardzo efektowne i łatwe w uprawie. Nie znaczy to jednak, że w takim ogrodzie jest tylko zielono. Istnieją również kolorowe iglaki do ogrodu, które w zależności od pory roku odmienią otoczenie.
Czym nas iglaki zaskoczą w ogrodzie?
Bo że zaskoczą, to pewne i to nie tylko swoim kształtem, ale również kolorem. Poza tym, że są łatwe w uprawie, to występują w najróżniejszych formach. Dostaniemy większe i mniejsze. Mogą być zarówno drzewami, które osiągają różne wielkości, a także krzewami, które odpowiednio pielęgnowane wzrastają w bardzo ciekawych kształtach. Natkniemy się w ogrodach na stożki, kopułki, kule, szczepione na pniu, zwisające, płożące, poskręcane, parasolowate i oczywiście o różnych wielkościach. Niektóre osiągają wielkość do kilkudziesięciu centymetrów, inne do kilku metrów. To, na jakie się zdecydujemy, zależy od naszych preferencji oraz możliwości naszego ogrodu. Czym kolorowe iglaki do ogrodu mogą jeszcze zaskoczyć? Oczywiście kolorem – nie zawsze jest to zieleń.
Kolorowe iglaki do ogrodu
Drzewa i krzewy iglaste mogą przybierać przede wszystkim różnorodne odcienie zieleni. Może być soczysta i jasna oraz znacznie ciemniejszai stonowana. Wszyscy jednak dobrze wiemy, że mogą być również srebrzyste i niebieskie, złocistożółte, pomarańczowe, fioletowe, brązowe, rude, a nawet dwukolorowe. Są również egzemplarze, które na przykład mają kolorowe szyszki, co w ogrodzie wygląda zdecydowanie egzotycznie i oryginalnie. Swoje kolory mogą zmieniać wraz z porami roku lub być w nie ubrane cały czas.
Przykłady kolorowych iglaków
Najciekawsze kolorowe iglaki do ogrodu to na przykład cyprysik błotny, którego igły wraz z jesienią wybarwiają się na czerwono-brązowy odcień. Sosna górska na zimę staje się złocisto-żółta. Niezwykle efektowny, fioletowy odcień ma tuja wrzosowata, a staje się taka pod wpływem niskich temperatur. Jałowiec płożący staje się intensywnie brązowo-rudy. Jest to zdecydowanie bardzo ciekawy i kolorowy akcent w naszym ogrodzie.
Oprócz takich wyrazistych odcieni można również zdecydować się na szlachetne srebrzyste i niebieskie iglaki. Wśród nich szczególnie popularne są jodła górska, jałowiec płożący, sabiński, łuskowaty, świerk biały, świerk kłujący.
Na uwagę zasługuje również jodła koreańska, z której wyrastają piękne w odcieniach purpury lub stalowego błękitu szyszki.