Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Jak zaprojektować elegancki ogród?

17 listopada 2020


Projektowanie ogrodu to zajęcie bardzo ciekawe, ale również bardzo trudne. Eleganckie ogrody są harmonijne i jednocześnie łatwe w użytkowaniu. O czym trzeba pamiętać, planując przydomowy ogród?

Inspiracja

Szukając inspiracji na własny ogród warto zapoznać się ze stronami w internecie, na których możemy zobaczyć zdjęcia pięknych ogrodów, czy przyjrzeć się czasopismom ogrodniczym, w których przybliżone są różne style aranżacji ogrodu.

Bardzo ważnym elementem jest wyrobienie sobie opinii, jak ma wyglądać nasz wymarzony ogród. Eleganckie ogrody nie tylko pięknie wyglądają ale przede wszystkim spełniają wymagania właścicieli. Są dostosowane do ich trybu życia.

Jak zaprojektować elegancki ogród?

Jednym z rozwiązań bardzo skutecznych, lecz niestety kosztownych jest zwrócenie się do specjalistycznej firmy, która znając nasze oczekiwania sporządzi projekt ogrodu.

Można również samemu pokusić się o zaaranżowanie ogrodu. Trzeba jednak mieć świadomość, że jest to ogrom pracy.

Pierwszym elementem projektowania ogrodu jest określenie rozmiarów i kształtu działki. Warto również wcześniej zastanowić się, gdzie będzie znajdowała się altanka, miejsce na grilla czy plac zabaw dla dzieci.

Eleganckie ogrody to również ciekawa architektura. Warto zadbać, by miejsce wypoczynku miało eleganckie i funkcjonalne zadaszenie. Kosze na śmieci powinny zostać ukryte, by nie zwracały na siebie uwagi, a ścieżki powinny być dobrane do architektury domu.

Jak wybrać rośliny?

Dobór roślin to najtrudniejszy element aranżacji ogrodu. Trzeba tak skomponować rośliny, by nie tylko dobrze czuły się na określonym stanowisku, ale również w swoim sąsiedztwie.

Trzeba również pamiętać, że rośliny sadzimy z dala od siebie. W pierwszy sezonie nie będzie wyglądało to zbyt efektownie, ale po kilku sezonach, gdy rośliny się rozrosną, stworzą zawarte kompozycje. Posadzenie roślin zbyt blisko zmusi nas do ich ponownego przesadzania, gdy tylko zaczną pięknie rosnąć.

Oświetlenie – nastrój w ogrodzie

Eleganckie ogrody również po zmroku zachwycają aranżacją. Dlaczego?

Najważniejszym elementem eleganckiego ogrodu, który również wieczorem wygląda pięknie jest oświetlenie. Trzeba zadbać, by już na etapie budowy domu oraz równania działki pociągnąć instalację elektryczna, która oświetli posesję oraz ogród.

Wygodnym i bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem jest zastosowanie lampek solarnych, które nie wymagają założenia instalacji elektrycznej. Jest to idealny sposób na uzupełnienie punktów świetlnych, gdy okaże się, że nasze plany nie były idealne.

Inteligentny dom

Redakcja flora-net.pl

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół pasjonatów roślin, aranżacji ogrodów oraz szeroko rozumianej tematyki budowlanej i wyposażenia wnętrz inspiruje do tworzenia harmonijnych i zielonych przestrzeni. Razem z nami odkryjecie tajniki ogrodowych aranżacji, praktyczne porady dotyczące roślinności oraz innowacyjne pomysły na wystrój wnętrz, tworząc wspólnie miejsce, gdzie natura splata się z estetyką i funkcjonalnością. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem budować otoczenie, które nie tylko ożywi przestrzeń, ale również wniesie radość i harmonię do Waszych domów i ogrodów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Nowoczesna fontanna ogrodowa
sadzonka orzecha włoskiego
ziemia w ogrodzie

Jesteś zainteresowany reklamą?

ziemia w ogrodzie