Popularność storczyków nie maleje, a wręcz wzrasta z roku na rok. Są jednymi z najmodniejszych kwiatów domowych, uwielbianych przez polskie gospodynie. Często dostajemy je w prezencie, lecz nie zawsze mamy odpowiednią wiedzę jak się nimi zajmować. Często również pojawia się pytanie „Jak pobudzić storczyki do kwitnienia?” w momencie, gdy nasza roślina od dłuższego czasu nie wypuszcza nowych pędów z kwiatami. Aby odpowiednio temu zaradzić, wystarczy jedynie przestrzegać kilku prostych zasad.
Zadbaj o właściwą temperaturę
Najczęstszym powodem braku kwiatów jest zazwyczaj zbyt niska temperatura. Storczyki to rośliny naturalnie żyjące w tropikach są więc przystosowane do wysokich temperatur. Jednak aby kwiaty się pojawiły, nie może ona być zbyt wysoka. Najlepiej dbać o to, aby temperatura mieściła się w przedziale od 16-18°C w nocy i 21-27°C w dzień. Ważne jest również dobranie odpowiedniej temperatury do odmiany storczyka, jaką posiadamy.
Zapewnij odpowiednie stanowisko
Storczyki poradzą sobie w półcieniu jednak zdecydowanie preferują stanowiska z dość dużą ilością światła słonecznego. Pamiętajmy jednak, że bezpośrednie promienie słoneczne mogą poparzyć roślinę, dlatego nie stawiajmy jej w pełnym słońcu, a raczej kilka metrów od niego, gdzie światło jest dość rozproszone.
Zastosuj nawóz
Pamiętajmy, że zarówno brak nawożenia, jak i nadmierne nawożenie jest dla rośliny szkodliwe. Lepiej jednak nawozić storczyka za mało niż zastosować za dużo preparatu, który może dość poważnie uszkodzić roślinę. Niestety bez stosowania nawozów storczyk może nie kwitnąć albo kwiaty będą małe i słabo wybarwione. Najlepiej więc użyć specjalnego nawozu do storczyków i stosować go średnio raz w miesiącu.
Zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza
Jeżeli w naszym mieszaniu wilgotność jest zbyt niska, nowo wytworzone pąki kwiatowe mogą usychać. I nie jest to efekt braku podlewania. Dlatego warto zadbać o odpowiednio częste zraszanie naszych storczyków, jeżeli zauważymy problem.
Upewnij się, czy roślina nie ma szkodników i chorób grzybowych
Aby roślina była na tyle silna i wytworzyła kwiat, musi ona mieć silne korzenie. Jeśli więc przelejmy storczyka, korzenie zaczną gnić, a co za tym idzie, roślina będzie marniała i nie będzie w stanie pobierać z podłoża odpowiednich substancji. Dodatkowo kontrolujmy co jakiś czas, czy nasza roślina nie posiada pasażerów na gapę, które również mogą poważnie zaszkodzić naszej roślinie, a w konsekwencji nie będzie szans na wytworzenie kwiatów.