Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś

Czy ziemia w ogrodzie powinna być zasadowa, czy kwaśna?

25 października 2022 ziemia w ogrodzie


Odczyn pH w znacznym stopniu wpływa na strukturę gleby oraz przyswajalność zawartych w niej składników pokarmowych, warunkując prawidłowy rozwój roślin w ogrodzie. Aby ułatwić określenie parametrów gleby, stworzono klasy bonitacyjne gleb, które pozwalają poznać potencjał podłoża, a także ułatwiają odpowiednie nawożenie i pielęgnację roślin. Jakie pH gleby jest bardziej korzystne dla roślin – kwaśne czy zasadowe?

Jak zbadać pH gleby?

Sposobem, który dostarczy najbardziej precyzyjnych wyników, jest dostarczenie próbki ziemi do okręgowej stacji chemiczno-rolniczej, w której próbka zostanie dokładnie sprawdzona przez specjalistów w laboratorium. Znacznie szybszym sposobem jest samodzielne przeprowadzenie badania, które bez problemu wykonasz po zakupieniu jednego z przeznaczonych do tego celu urządzeń, dostępnych w sklepach.

W internetowym sklepie ogrodniczym Florexpol dostępne są między innymi uniwersalny papierek lakmusowy, kwasomierz glebowy lub urządzenia elektroniczne, które poza odczynem pH badają również temperaturę, nasłonecznienie czy wilgotność gleby w danym miejscu.

Należy podkreślić, że odczyn pH jest wartością zmienną, dlatego w momencie, kiedy zaplanujesz uprawę gatunku roślin o określonych wymaganiach, dobrze jest regularnie go kontrolować, aby móc odpowiednio szybko interweniować w przypadku zmian.

Skala pokazująca zależność między wartością pH a odczynem gleby:

Silnie kwaśny <4,5

Kwaśny 4,5-5,5

Lekko kwaśny 5,6-6,5

Obojętny 6,6-7,2

Zasadowy >7,3

Gleba, której znaczną część stanowią jony wodorowe, określamy jako kwaśną, natomiast tą, w której przeważają jony wodorotlenkowe – zasadową.

Czy ziemia w ogrodzie powinna być kwaśna, czy zasadowa?

Nie jest łatwo jednoznacznie stwierdzić, jaki odczyn ziemi jest najlepszy dla roślin ogrodowych. Przyjęto, że najbardziej uniwersalną dla kwiatów ogrodowych glebą jest ta o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym, są jednak specyficzne gatunki roślin, które dla prawidłowego rozwoju wymagają odczynu bliższego wartościom skrajnym.

Planując uprawę na podłożu kwaśnym, warto wybrać byliny z rodziny wrzosowatych, a także azalie, wrzośce, magnolie, hortensje (w przypadku tych kwiatów odczyn pH wpływa również na ich kolor), borówkę amerykańską i żurawinę, a także większość iglaków.

W przypadku podłoża zasadowego dobrym wyborem będzie np. buk pospolity, forsycja, lawenda, orzech włoski, róża, czarny bez czy winorośl.

Niewłaściwie dobrane pH może przejawiać się powolnym rozwojem, słabym kwitnieniem i owocowaniem lub całkowitym jego brakiem. Ponadto może wpływać na patologiczny rozwój rośliny lub jej zamieranie, gdyż nie będzie ona w stanie absorbować składników odżywczych z podłoża.

Całkowita zamiana odczynu pH jest niemożliwa ze względu na wiele czynników, które z czasem i tak sprawią, że pH powróci do swojej normy. Możliwa jest jednak niewielka korekta. Do zakwaszenia gleby używa się kwaśnego torfu, który należy wymieszać z podłożem w proporcjach 1:1, natomiast do odkwaszania gleby najlepiej sprawdzą się nawozy wapniowe.

Przed rozpoczęciem uprawy warto zatem poświęcić trochę czasu na odpowiednie sprawdzenie i przygotowanie podłoża, aby w przyszłości móc cieszyć się pięknym i zadbanym ogrodem.

 

 

Minimalna wysokość odpływu pralki: jaka jest wymagana i dlaczego?

Redakcja flora-net.pl

Nasz zespół redakcyjny to pasjonaci roślin, aranżacji ogrodów oraz szeroko rozumianej tematyki budowlanej i wyposażenia wnętrz. Z entuzjazmem dzielimy się wiedzą z naszymi czytelnikami, upraszczając złożone zagadnienia, aby każdy mógł czerpać radość z tworzenia harmonijnych i zielonych przestrzeni.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

róże pnące
Nowoczesna fontanna ogrodowa
sadzonka orzecha włoskiego

Jesteś zainteresowany reklamą?