Niestety często osoby zapracowane lub niemające ręki do roślin sądzą, że nie dla nich są rośliny we wnętrzach. Na szczęście istnieją takie, które nie wymagają znajomości zasad pielęgnacji i są bardzo mało wymagające. Jednak wiele osób, które zraziły się po kilku nieudanych próbach, boi się zaryzykować. Musimy zdać sobie sprawę, że paradoksalnie częściej roślina wybaczy nam lekkie przesuszenie i zapomnienie, niż zbytnie zainteresowanie, przelanie i przenawożenie.
Mało wymagające rośliny — czyli jakie?
Czy to oznacza, że są one samoobsługowe i poradzą sobie całkowicie bez naszej opieki? Nie, o każdą trzeba dbać, lecz niektóre wymagają od nas praktycznie minimalnego zaangażowania. Mało wymagające rośliny to przede wszystkim te, które nie potrzebują częstego podlewania, zraszania, nawożenia, ani przesadzania. Dodatkowo są to takie kwiaty, które rzadziej atakują choroby grzybowe oraz szkodniki.
Najlepsze mało wymagające rośliny
1. Monstera deliciosa — królowa kwiatów doniczkowych, którą zna chyba każdy. Najmodniejsza roślina doniczkowa ostatnich lat. Wzór jej liści jest wykorzystywany praktycznie wszędzie. Charakteryzuje się dużą tolerancją na różne warunki, dodatkowo dobrze rośnie w miejscach słonecznych, jednak nienarażonych na bezpośrednie słońce. Poradzi sobie również w cieniu, jednak jej liście nie będą wtedy dziurawe, ani nie będą miały wcięć.
2. Pilea peperomioides — potocznie zwana pieniążkiem. W cieplejszych okresach wymaga podlewania co 3-5 dni, zimą nawet co 2 tygodnie. Rzadko choruje oraz raczej nie jest atakowana przez szkodniki. Wypuszcza dość dużo młodych roślinek, więc w dość szybkim czasie możemy wzbogacić się o kilka nowych, którymi możemy obdarować najbliższych.
3. Kaktusy — to mit, że kaktusów nie trzeba podlewać. One również tego wymagają, jednak robimy to rzadko i bardzo obficie. Oprócz tego zabiegu jest to praktycznie bezobsługowa roślina.
4. Aloes — jest to sukulent co warunkuje jego rzadkie podlewanie. Wodę magazynuje w liściach, dlatego należy je ograniczyć zwłaszcza zimą.
5. Crassula ovata — znana inaczej jako drzewko szczęścia. Jest to sukulent, więc nie wymaga częstego podlewania. Wodę magazynuje w liściach, dlatego dobrze znosi suszę i lepiej podlać go zbyt rzadko, niż zbyt często.
6. Sansewieria — nasze babcie nazywają ją wężownicą lub językiem teściowej. Charakterystyczna roślina o pionowych ciemnozielonych smukłych liściach i jaśniejszych, żółtych obwódkach. Również jest to sukulent, więc nie wymaga częstego podlewania.