flora-net.pl

Dom i Ogród

dom rustykalny
Dom Wnętrza

Jak zaprojektować i stworzyć dom rustykalny?

Dom rustykalny, określany też mianem wiejskiego i sielskiego, cieszy się dużym zainteresowaniem nie tylko ze strony projektantów wnętrz, ale również osób szukających pomysłu na własną przestrzeń do życia. Jest opisywany jako bliski, ciepły i przytulny, a choć stoi w opozycji do domów na wskroś minimalistycznych, nie oznacza to wcale, że nie może być nowoczesny.

Geneza stylu rustykalnego

Choć styl rustykalny wydaje się nam swojski i w pewnym sensie europejski, jego źródeł należy szukać nie w Europie, ale w Stanach Zjednoczonych. To właśnie tam styl ten ukształtował się, stamtąd też rozpoczął swoją triumfalną wędrówkę na Stary Kontynent. Od samego początku charakteryzowała go prostota. Jego przeciwnicy mówili zresztą wprost, że nie był to styl wyszukany i z pewnością trudno było się nim zachwycać ze względu na niewielką liczbę zdobień. Z czasem jednak funkcjonalność zaczynała iść w parze z trudnym do zakwestionowania pięknem i to właśnie ta późniejsza wersja domu rustykalnego jest też tą, z którą mamy dziś do czynienia.

dom rustykalny

Co znajdziemy w domu rustykalnym?

Styl rustykalny jest znany z tego, że trudno go pomylić z jakimkolwiek innym tak z uwagi na materiały, jakie są dla niego typowe, jak i ze względu na specyficzne podejście do aranżacji wnętrza. Dominuje tu drewno, w domu rustykalnym można jednak natknąć się także na bawełnę, len, jutę oraz wiklinę. Z drewnem mamy zresztą do czynienia nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz domu. To właśnie z tego materiału zostały wykonane meble, drewniane są też podłogi. Znakiem rozpoznawczym każdego domu rustykalnego okazują się być również starocie. I choć funkcjonalność jest w nim stawiana na pierwszym miejscu, dla nich robi się wyjątek. Zawsze znajdzie się tu miejsce na pamiątkę po babci albo na ozdobę wyszukaną gdzieś na strychu nawet, jeśli nie ma dla niej praktycznego zastosowania. Nie dziwi ani bańka na mleko, w której latem umieszcza się polne kwiaty, ani lustro w drewnianej ramie, które dominuje nad salonem.
Osoby marzące o domu rustykalnym muszą pamiętać także o tym, że w zastosowanej w nim kolorystyce także nie ma przypadkowości. Odcienie muszą być dopasowane przede wszystkim do koloru drewna pojawiającego się na meblach i podłodze. Oczywiście, w bardziej nowoczesnym wydaniu znajdzie się miejsce na zestawienia kontrastujące ze sobą, w kolorystyce domu rustykalnego trudno jednak doszukiwać się przesadnej ekstrawagancji. Pewną monotonię można przełamać jednak ozdobami ściennymi – makatkami, portretami rodzinnymi i pejzażami.

Przeczytaj więcej na jabler.pl