Strona główna
Dom
Tutaj jesteś

Lampa CFL i jej znaczenie w domowej uprawie roślin

10 lutego 2022 Lampa CFL

Domowa uprawa roślin ma bogatą tradycję. Przez wiele lat uprawiano w mieszkaniach głównie kwiaty, a rośliny użytkowe w domu były co najwyżej ciekawostką. Obecnie w domowych warunkach można wyhodować praktycznie wszystko i wszędzie – dostępne w handlu growboxy pozwalają na umieszczenie naszych roślin nawet w zacienionych miejscach, o ile zastosuje się odpowiednie źródło światła. Może nim być na przykład lampa CFL.

Jak powszechnie wiadomo, rośliny do swego funkcjonowania potrzebują wody, składników odżywczych oraz światła. Co istotne – różne gatunki przystosowane są do odmiennych warunków i wymagają różnego nasłonecznienia lub oświetlenia. Nasłonecznienie w naszej strefie klimatycznej wykazuje spore wahania, zależne od poziomu zachmurzenia i pory roku, a w samym mieszkaniu rozkład światła również nie jest równomierny. Aby zapewnić odpowiednie warunki wzrostu roślin stosuje się więc obecnie często growboxy – zamknięte pojemniki, w których tworzy się odpowiednie warunki wzrostu roślin, dostarczając sztucznie wszystkich niezbędnych składników. Growbox jest w pełni zamkniętym środowiskiem – światło nie dostaje się do jego wnętrza ani nie wydostaje na zewnątrz, uprawa jest zasilana w całkowicie sztuczny sposób. Lampa CFL jest więc idealnym źródłem oświetlenia dla takiego zastosowania. Dlaczego? Istnieją dwa podstawowe powody. Po pierwsze – jest to niezwykle wręcz ekonomiczne narzędzie. Niskie zużycie energii elektrycznej, przy wysokich jej cenach, ograniczy koszty naszego hobby. Równie ważne jest to, że lampy CFL nie nagrzewają się w trakcie pracy – dzięki temu możliwe jest ich stosowanie w małych uprawach, gdzie odległość pomiędzy źródłem światła a podłożem i roślinami jest naprawdę niewielka. Nie wymagają też dostosowania lub zakupu systemu zasilania – ich montaż jest więc stosunkowo prosty.

Rodzaje lamp CFL

Lampy CFL, dostępne w handlu, można podzielić na kilka typów. Różnią się one przede wszystkim mocą – możliwe jest więc dostosowanie sprzętu do rodzaju i rozmiaru uprawy. Możliwy jest również dobór barwy oświetlenia, co umożliwia dopasowanie źródła światła do danej fazy rozwoju uprawianej rośliny. Przyjmuje się, ze dla fazy wzrostu idealna jest lampa CFL o barwie 6500 K, dla pozostałych faz – 2700K. Możliwe jest również zastosowanie źródła światła o podwójnym widmie – wówczas na cały czas życia rośliny potrzebne jest nam ono tylko jedno. Rozwiązanie takie jest więc z jednej strony wygodne, z drugiej – niezwykle ekonomiczne.

Inteligentny dom

Redakcja flora-net.pl

Witajcie na naszym blogu, gdzie zespół pasjonatów roślin, aranżacji ogrodów oraz szeroko rozumianej tematyki budowlanej i wyposażenia wnętrz inspiruje do tworzenia harmonijnych i zielonych przestrzeni. Razem z nami odkryjecie tajniki ogrodowych aranżacji, praktyczne porady dotyczące roślinności oraz innowacyjne pomysły na wystrój wnętrz, tworząc wspólnie miejsce, gdzie natura splata się z estetyką i funkcjonalnością. Dołączcie do naszej społeczności, aby razem budować otoczenie, które nie tylko ożywi przestrzeń, ale również wniesie radość i harmonię do Waszych domów i ogrodów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Skandynawski styl dla małych mieszkań
Idealne drzwi wewnętrzne
dom rustykalny

Jesteś zainteresowany reklamą?

dom rustykalny