flora-net.pl

Dom i Ogród

Ogród

Czy potrzebny jest taras nad garażem?

Wiele domów posiada taras. A to dlatego, że ta odkryta pozioma powierzchnia spełnia wielką rekreacyjną rolę.
Tarasy umieszczane są w różnych miejscach. Taras może znajdować się bezpośrednio na poziomie parteru, albo na poziomie piętra, a nawet na dachu, albo może być również taras nad garażem.

Znaczenie tarasu
Taras jest przedłużeniem domu. Pozwala na odpoczynek na świeżym powietrzu, gdzie nie świeci bezpośrednio na twarz słońce i nie moczy głowy deszcz. Jako przedłużenie domu taras w porze letniej daje także możliwość przyjmowania gości. Ponadto taras umożliwia kontakt z przyrodą i otoczeniem osobom starszym i niemogącym wychodzić z domu, jak i osobom chorym w różnym wieku. Taras jest bardzo ważny również dla osób niepełnosprawnych, którym wyjście na zewnątrz nastręcza wiele kłopotu, a czasem bez pomocy innych osób jest wręcz niemożliwe.
Aby taras spełniał, jak najlepiej swoją funkcję musi być dobrze zbudowany. Najważniejsza jest poprawnie wykonana izolacja, która dobrze zabezpieczy pomieszczenia znajdujące się pod tarasem. Gdy nie będzie dobrej izolacji, to trzeba liczyć się z wilgocią w pomieszczeniach pod tarasem. Takich zasad trzeba przestrzegać nawet wtedy, gdy jest taras nad garażem. Nie ma takiego kłopotu, gdy taras jest w pełni kryty, czyli posiada nie tylko dach, lecz również ściany.

Taras daje ogromne możliwości aranżacyjne
Aranżacja tarasy to bardzo ciekawe zajęcie. Pozwala poruszyć wyobraźnię i stworzyć dodatkową przestrzeń, która staje się ulubionym miejscem domowników i gości. Urządzając taras nad garażem lub gdziekolwiek indziej możemy dać się ponieść fantazji i stworzyć na przykład wspaniały ogród kwiatowy, a nawet posadzić zioła w skrzynkach lub w donicach. Taras może być miejscem wyposażonym w meble ogrodowe, a gdy jest właściwie zabezpieczony, to także w inne meble służące do wypoczynku. Na tarasie mogą znaleźć się różnego rodzaju barierki, uchwyty, które są przeznaczone dla osób tego potrzebujących. Stanowią one zabezpieczenie i dają możliwość większej swobody i samodzielności ludziom niepełnosprawnym, chorym i starszym.

Tarasy kiedyś i dziś
Tarasy, to nie jest współczesny wynalazek. Znane już były one w czasach starożytnych. Tarasy istniały także w czasach nam bliższych, gdyż masowo budowano je w pałacach ludzi zamożnych. Różniły się one od dzisiejszych tarasów, które dziś budowane są wszędzie i w każdym miejscu spełniają swoją rolę rekreacyjną. Dziś tarasy znajdują się nie tylko w domach mieszkalnych, lecz również w hotelach, w budynkach biurowych, w miejscach usługowych.